Results 2016

Jun 1, 2016

SprINTelope 1


The first INT event was on Wednesday 1 June from Pollock Halls
Category: Results
Posted by: JohnB

 

Thanks to James for organising, and to all of you who came; with 32 on each course, lots of orienteering was done, and it was a lovely warm summer's evening pretty much everywhere except in the shady assembly area.  Sorry about that!

Very much ladies to the fore, with Laura back from the European Championships to record the fastest time on both courses, and Beth and Claire both in podium-bothering form.

 

Preliminary results

St Leonard's Course

1. Laura Robertson ESOC W21 21.06  
2. Peter Gardner INT M21 21.34  
3. Beth Hanson ESOC W20 22.38  
4. Claire Ward ESOC W35 22.47  
5. Rafael Neukom M35 24.17  
6. Jonathan Ellis ESOC M35 24.35  
7. Kirstin Maxwell RR W21 24.44  
8. Frances O'Reilly M21 26.16  
9. Terry Johnstone ESOC M50 26.16  
10. Faye Walsh EUOC W20 26.32  
11. Mary Ross INT W40 26.32  
12. Velina Valova W21 26.40  
13. Pat Bartlett INT M45 26.41  
14. Crawford Lindsay ESOC M60 28.09  
15. Ann Haley INT W50 28.51  
16. Roger Scrutton ESOC M65 32.24  
17. Duncan Leishmann ELO M45 34.56  
18. Tom Kempton M21 35.07  
19. Sally Lindsay ESOC W60 35.09  
20. Pat Squire INT M65 35.20  
21. Ian Pyrah ESOC M70 36.16  
22. Les Dalgleish ESOC W65 36.20  
23. Maggie Scrugham ESOC W55 36.23  
24. Jeni Rowe ESOC W40 36.44  
25. Colin Inverarity INT M60 37.15  
26. Margaret Dalgleish ESOC W60 39.03  
27. Mark Kassyk ESOC M55 39.28  
28. Caspian Richards INT M45 40.21  
29. Tim Harding ELO M50 41.33  
30. Eleanor Pyrah ESOC W70 42.58  
31. Catherine MacColl ESOC W40 44.17  
Nicola Dunn ESOC W40

 

Pollock Course

1. Laura Robertson ESOC W21 9.18  
2. Beth Hanson EUOC W21 9.22  
3. Jonathan Ellis ESOC M21 10.01  
4. Claire Ward ESOC W35 10.05  
5. Rachel Brown ESOC W14 10.08  
6. Faye Walsh EUOC W21 10.26  
7. Ben Brown ESOC M16 11.07  
8. Mairi Eades INT W14 12.43  
9. Judy Brown W40 13.29  
10. Ewart Scott ESOC M65 14.26  
11. Colin Ledlie INT M40 14.33  
12. Angus Ivory INT M12 15.24  
13. Lynne Lister W50 18.25  
14. Adele Wilson & Pippa Carcas INT W14 19.14  
15. David Ivory INT M10 20.07  
16. Jonathan Kuehne M4 20.59  
17. Valentine Kuehne M3 20.59  
18. Thomas Young ELO M9 21.03  
19. Rachel Young ELO W11 22.42  
20. Clara Lister W14 23.52  
21. Anna Cruden W8 26.01  
22. Freya Mowbray W7 26.17  
23. Lawrence Ward ESOC M9 26.20  
24. Jane Carcas INT W45 32.12  
25. Ellie Dunn ESOC W11 33.16  
26. Scott Desmeulles INT M9 37.50  
27. Eilidh Mowbray W5 43.34  
28. James Kruuk M7 46.00  
29. Lucy Ward ESOC W7 46.01  
30. Max Murdoch M8 54.17  
31. Jonny Dunn ESOC M9 54.17  
32. Lorna Eades INT W45